Danielle Fernande Dominique Schuelein-Steel (New York, USA, 1947. augusztus 14. - ) amerikai írónő. Napjaink legnépszerűbb írónője.
Édesanyja Norma da Câmara, egy portugál diplomata lánya, édesapja John Schuelein-Steel, német származású, a Löwenbräu sörgyáros család leszármazottja. Gyerekkorának nagy részét Franciaországban töltötte , ahol egészen kicsi korától kezdve részt vett szülei estélyein, így lehetősége volt megfigyelni a gazdag és híres emberek életvitelét, szokásait. Hétéves korában a szülei elváltak, ekkor Amerikába költözött apjával. A New York-i Egyetemre, (Parsons School of Design) járt és divattervezőnek készült, de a stressztől gyomorfekélyt kapott. Eleinte reklámszövegíróként dolgozott, majd egy San Francisco-i PR-cég alkalmazottja lett. Danielle első könyvét 20 éves korában írta. Általában egyszerre több új könyvén is dolgozik, nem csoda, hogy ilyen termékeny. Könyveiből eddig 570 millió példány talált gazdára, 47 országban olvassák és 28 nyelvre fordították le műveit. Az Ékszerek (1993) című könyvéből készült filmet két Golden Globe-díjra is jelölték, de a díjat végül nem nyerte el a négy órás alkotás. A könyvek mellett kiadott egy verseskötetet is, Love: Poems by Danielle Steel címmel.
Danielle ötször ment férjhez: Először 18 éves korában, egy francia bankárhoz, Claude-Eric Lazardhoz, akinek egy év múlva lányt szült, Beatrixot. Kilencévnyi házasság után elváltak, ekkor jelent meg első könyve a Hazatérés. Másodszor egy börtönben mondta ki az igent, egy sorozatos nemi erőszakért elítélt, Danny Zugeldernek, de a házasság nem tartott sokáig. Válása után egy nappal hozzáment a a heroinfüggő William Tothhoz, de mint az előző ez a házasság sem tartott sokáig, mindössze két évig. Ebből a házasságból nyolc hónapos terhesen lépett ki. 1981-ben hozzáment, John Traina, borkereskedőhöz. Danielle adoptálta John két fiát, Trevort és Toddot. Ezt követően öt közös gyermekük született: Samantha, Victoria, Vanessa, Maxx és Zara. Amikor már azt hitte, hogy végre megtalálta a boldogságot, akkor került nyilvánosságra, hogy Danielle fiát, Nick Trainát adoptálták, és vér szerinti apja William Toth. Nick elől ezt mindvégig titkolták, a depresszióra hajlamos fiú drogokhoz nyúlt és öngyilkos lett. A Hullócsillagom című könyve az ő életét meséli el. A botrány miatt tönkrement házasságát a Gyalázat című könyvében írta meg. Danielle ötödször is férjhez ment, 1998 márciusában ezúttal egy bankárhoz, Tom Perkins-hez, akitől két év múlva el, 1999 augusztusában el is vált, de barátságuk azóta is megmaradt. Ebből a kapcsolatból A klón és én' címmel készült könyv. Házasságaiból hét gyermeke született és két nevelt gyermeke is van.
1998 szeptemberében a Delacorte Press kiadásában jelent meg, és egyből a New York Times valós bestseller listájának élére ugrott. 1989-ben bekerült a Rekordok könyvébe, mert könyvei a New York Times bestsellerlistáján folyamatosan 390 hétig szerepeltek. 2002-ben kitüntetést kapott a francia kormánytól, a világ művészetéhez való hozzájárulásért. Az íráson kívül saját parfümöt jelentetett meg a nevével fémjelezve. Galériájával támogatja a művészeket.
Egyik alapítványa, a Nick Traina Alapítvány a mentálisan sérült, és a rossz bánásmódban részesült fiatalokat támogatja, amelynek névadója fiatalon elhunyt fia. A másik alapítványa a hajléktalanok megsegítésére jött létre.
|
|
Regényei közül eddig huszonötöt filmesítettek meg.
Max & Martha sorozat
Freddie sorozat
Danielle Fernande Dominique Schuelein-Steel 1947. augusztus 14-én született New Yorkban. Édesapja, John Schuelein-Steel, a Löwenbrau Sörgyár egyik alapítója, Németországból emigrált az Egyesült Államokba. Édesanyja, Norma da Câmara, egy portugál diplomata lánya volt. Steel gyerekként sok időt töltött Franciaországban. Kiskorától részt vehetett a szülei által adott estélyeken, otthonosan mozgott a híres és gazdag emberek világában. Hétéves volt, amikor a szülők elváltak. Steel az édesapjával maradt, és New Yorkban nevelkedett, míg az anyját, aki Európába költözött, csak ritkán látta.
Steel felsőfokú irodalmi tanulmányokat folytatott (New York-i Egyetem, Parsons School of Design). Tizennyolc évesen férjhez ment a bankár Claude-Eric Lazard-hoz. Beatrix lányuk születése után Steel reklámszövegíró lett, majd egy San Franciscó-i PR-cégnél helyezkedett el. Egyik kliense fantáziát látott az újságcikkeiben, és arra biztatta, próbálkozzon meg a könyvírással is. Kilenc év után véget ért házassága Lazard-ral, s rövid idővel a válásuk előtt jelent meg első könyve, a Hazatérés.
Ezután két rövid életű házasság következett Steel életében. Második férje a börtönviselt Danny Zugelder lett, a harmadik pedig William Toth, akiről csak később derült ki, hogy heroinista. Ez utóbbi házasságából született Nick fia. Magánéletének válságait is beleírta Megváltó szerelem című regényébe, amely arról szól, hogy korábbi házassága zátonyra futása után a felső tízezerből származó nő szerelmes lesz egy börtönviselt emberbe. Tothtól való válása után írta meg Emlékezés című könyvét, amelynek története szerint a férj drogfüggő.
Steelnek a szerelembe vetett hite azonban nem ingott meg, és negyedszer is bizalmat szavazott a házasságnak: férjhez ment John Traina borkereskedőhöz. Traina adoptálta Nicket, mint ahogy Steel is örökbe fogadta John két fiát, Trevort és Toddot. Ezt követően öt közös gyermekük született: Samantha, Victoria, Vanessa, Maxx és Zara.
A kiegyensúlyozott családi élet jót tett Steel írói karrierjének. Könyvei folyamatosan jelen voltak a New York Times bestsellerlistáján. 1989-ben bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, mert neve egyedülálló módon 381 héten keresztül le sem került a listáról, de a rekord rögzítése elhamarkodottnak bizonyult, mert végül is 390 hét lett belőle.
Steel gyakran ír éjszaka, s megesik az is, hogy mindössze négy órát alszik, hogy napközben a gyerekeivel lehessen. Rendkívül termékeny író, minden évben több új könyvvel is jelentkezik. Regényeit körülbelül két és fél év alatt készíti el. Egyszerre több, különböző stádiumban lévő könyvtervvel, kézirattal foglalkozik: az egyik történetet megálmodja, a másiknak felvázolja a cselekményét, miközben megír egy harmadikat és szerkeszt egy negyediket. Egy-egy könyvötlet megszületésekor nemritkán 18-20 órán keresztül is koptatja 1946-os Olympia típusú írógépét.
Negyedik házassága abban az időszakban romlott meg, amikor Nick fia származását kiteregette a bulvársajtó. Addig kisebb gyermekei nem is sejtették, hogy Nick más apától született. Válását követően jelentette meg Gyalázat című könyvét egy boldog házasságról, amelyet a bulvársajtó rombolt szét azzal, hogy felfedte az asszony titkos múltját.
Nick betegségének és halálának Hullócsillagom című írásában állított emléket, s azóta is mindent elkövet, hogy felhívja a figyelmet a mentálisan beteg gyerekekre, és elősegítse gyógyításukat.
Steel ötödször is férjhez ment. Tom Perkinsre, a Szilícium-völgy egyik tulajdonosára esett a választása. A klón és én című könyvét például egy közös viccelődésük ihlette.
A hosszú éveken át megszakítás nélkül végzett írói munka után 2003-ban négy hónapos szünetet tartott, hogy megnyithassa San Fransiscó-i művészeti galériáját. A kortárs művészet támogatójaként feltörekvő művészek festményeit és szobrait állítja ki.
Az írónő San Fransiscóban él, de van egy párizsi otthona is, mert minden évben több hónapot tölt a francia fővárosban. Szívesen fordul meg tengerparti házában is, La Californie-ban, Saint Tropez tőszomszédságában. Gondosan felépített imázsa és számtalan elfoglaltsága ellenére Steel köztudottan visszahúzódó és félénk természetű ember. A gyermekeit sem akarja kitenni a bulvársajtó zaklatásának, ezért nagyon ritkán ad interjút, vagy jelenik meg nyilvánosan. A magánszféráját igyekszik óvni, élete középpontjában a családja áll.
Steel regényei 28 nyelven jelennek meg szerte a világon, és 47 országban olvassák a könyveit. 23 regényéből készítettek tévéfilmet, közülük az Ékszerek minisorozatot két Golden Globe-díjra is jelölték. További könyveinek megfilmesítési jogát a Columbia Pictures és a New Line Home Entertainment filmstúdió vette meg. Ez utóbbi idén jelentette meg a Biztos menedék DVD-filmváltozatát, jövőre pedig a Nővéreket szeretné bemutatni. A Danielle Steel-rajongók tíz év óta először láthatnak új filmadaptációt kedvencük könyvéből.
Danielle Steelt számos elismerése között 2002-ben a francia állam is rangos kitüntetésben részesítette a kultúrához való hozzájárulásáért.
A szerző hivatalos honlapja:
www.daniellesteel.com
A Szerzőről
Amerika Danielle Steelt olvassa. És így van ez a világ többi részén is. Több, mint 530 millió példányt nyomtattak a könyveiből, mindegyik könyve bestseller lett. Röviden, Danielle Steel a légnépszerűbb írónő napjainkban. Férfiak, nők, idősek, fiatalok egyaránt olvassák 47 országban 28 nyelven.
Ms. Steel's 67. bestseller novellája, a COMING OUT , 2006. júniusában debütált. Több újabb bestsellere, többek közt RANSOM, SAFE HARBOUR, JOHNNY ANGEL, DATING GAME, ANSWERED PRAYERS, SUNSET IN ST. TROPEZ, THE COTTAGE, THE KISS, LEAP OF FAITH,LONE EAGLE, JOURNEY, THE HOUSE ON HOPE STREET, THE WEDDING, IRRESISTIBLE FORCES, és GRANNY DAN, melyek egyből a New York Times, Wall Street Journal bestseller listájának csúcsára kerültek, és a hasonló bestseller listák élére világszerte..
1981 óta Ms. Steelnek állandó helye van a New York Times kemény- és papírfedeles bestsellerének listáján. 1989-ben bekerült a Guinness Világrekordok Könyvébe, mert legalább egy könyve a Times bestsellerének listáján volt 381 egymást követő héten. De a Guinness elhamarkodott volt. Az tény, hogy Ms. Steel egy vagy több novellája 390 egymást követő hétig volt a New York Times bestseller listáján.
Ms. Steel 21 művét megfilmesítették, mindegyikük nagy sikert ért el, köztük a 2 Golden Globe-díjas alkotás, az Ékszerek, a négy órás minisorozat, Anthony Andrews főszereplésével.
Ezen kívül Ms. Steel a szerzője a Max and Martha fiataloknak álló könyvsorozatának. Ez a 10 illusztrált könyvecske azért íródott, hogy könnyítsen a fiataloknak szembesülni a problémákkal, mint például a mostohaapa, baba születése, új iskola, nagyszülő elvesztése, és egyéb nehéz helyzet egy gyerek életében. Ő írta a Freddie - könyveket, négy közülük valós szituácíón alapuló mozzanat a gyerekek életében, mint az orvosi vizsgálat és az első éjszaka távol az otthontól. Ms. Steel leírt megtörtént eseményeket is, HAVING A BABY, és egy verseskötetet LOVE: POEMS BY DANIELLE STEEL címmel. Egy másik, valóságon alapúló könyve a HIS BRIGHT LIGHT, mely a fia, Nicholas Traina életéről és haláláról szól, 1998. szeptemberében a Delacorte Press kiadásában jelent meg, és egyből a New York Times valós bestseller listájának élére ugrott.
2002-ben Ms. Steelt a francia kormány által az előkelő Arts and Letters Rend lovagi kitüntetését kapta, a világörökséghez életen át tartó hozzájárulásával. A Rend második legmagasabb kitüntetését kapta.
Az íráson kívül Ms. Steelnek különböző emberbaráti érdeklődési körei is vannak. Két alapítványt hozott létre és üzemeltet, az egyiket az elhunyt fiáról nevezte el, ez a Nick Traina Alapítvány, amely a mentálisan sérült és rosszul bánt gyereket támogat. A másik a hajléktalanok támogatására alakult. Számos díjat nyert a mentálisan beteg kamaszok és gyerekekkel való munkájáért.
Egy profi háttérrel rendelkező általános kapcsolatokkal és reklámról szóló New York-i és európai oktatásból Ms. Steel gyorsdan átállt az irodalmi karrierjáre, és mióta ír, keményen dolgozik. 20 éves korában írta az első könyvét. Gyakran öt könyven dolgozik egyszerre - az egyikhez történetet keres, a másikat írja, a harmadikat pedig kiadja. Gyakran 2-3 évet tölt egy terv kutatásával és fejlesztésével. Az első terv hevében nem szokatlan, hogy napi 19-20 órát tölt az 1946-os Olympia írógépe előtt.
Ms. Steel szenvedélyesen érdeklődik a veszélyeztetett gyerekek jólétéért. Kilenc gyermeket nevelt fel.
Egy link, amin rengeteg információt, érdekességet találsz róla és a könyveiről: